Koronavirüs’ün E-Ticarete Etkileri

Covid-19’un E-Ticarete Etkileri

Tüm dünyayı sarsan Covid-19 salgını sonrasında dünya genelinde birçok sektör bu durumdan etkilendi. Olumlu ve olumsuz etkilenmenin yaşandığı ticaret sektöründe firmaların birçoğu bu duruma hazırlıksız yakalanırken, satışlarında sürpriz artış yaşanan firmalar kısa süre içerisinde durumu kontrol altına saldı ve satışlarını online yollar ile sürdürmeye devam etti. Durumun ciddi olması nedeni ile ülkeler vatandaşlarını korumak amaçlı evde kalma çağrısı yaptıkça insanlar E-ticaret uygulamalarını ağırlıklı kullanmaya başladı ve her ihtiyacını güvenilir yollardan temin etmek için siparişlerini internet yolu ile verdi.

Covid-19 Birçok Sektörde Farklı Etki Yarattı

Covid-19 virüsü her sektörde aynı sonucu vermedi. Bazı sektörler bu anlamda satışlarını artırırken bazı sektörlerde ciddi bir satış düşüklüğü meydana geldi. Evden çıkmadan yapılabilecek kolay alışverişler tereddüt yapılmadan insanlar tarafından yapılmaya devam etti. Ancak tereddüt içeren ürünlerini internet üzerinden alımlarında ciddi bir düşüş meydana geldi. Virüsün tam olarak ne zaman biteceğinin bilinmemesi nedeniyle ciddi maliyete sahip olan ürün ve demirbaşlarda insanlar kısıtlama ve bekleme yoluna gitti. Bununla birlikte günlük olarak nitelenen birçok ihtiyaç internet üzerinden alınmaya başlanınca bu sektörlerde yoğun bir talep meydana geldi.

E-Ticarette Talebin Arttığı Sektörler

E-ticaret üzerinden yapılan alışverişlerde virüs nedeni ile ilk olarak gıda firmalarında yoğunluk meydana geldi. Özellikle market ve pazar gibi acil ihtiyaçların karşılanmasına kısıtlama getirilince insanlar büyük marketlerin e-ticaret uygulaması üzerinden güvenilir koşullar ile gıda ihtiyacını karşılamaya başladı. Bu anlamda hali hazırda e-ticaret uygulaması bulunmayan firmalar da geç kalmamak için web sitesi tasarımının hazırlanması için ilk adımı attı.

Gıda sektörü ile birlikte hobi ürünleri satan firmalarda da ciddi bir artış meydana geldi. İlk sırada kitaplar v e ikinci sırada çok parçalı puzzleler satan firmalarda yoğun bir satış gerçekleşti. Evde vakit geçirmek için tercih edilen bu ürünleri bitkisel ilaçlar ve vitamin kapsülleri takip etti.

E-Ticarette Durgunluk Yaşayan Sektörler

E-ticaret sektöründe gıda gibi acil ihtiyaçlara karşı ikinci planda kalan giyim sektörü ciddi oranda az satış rakamlarına sahip oldu. Özellikle deneme ve giymenin mümkün olmaması nedeni ile insanlar giyim alışverişlerini erteledi.  Bununla birlikte turizm hizmeti veren firmalarda da ciddi oranda bir düşüş meydana geldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HIZLI KAYIT FORMU!
 


    Satış temsilcimiz sizi kısa süre içersinde arayacaktır.
    close-link
    Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?