Kurumsal Kimlik Nedir Ne İşe Yarar?

Kurumsal kimlik genellikle pazarlama aşamasında bir firmanın görünen yüzü olarak ifade edilir. Bu yüz genellikle kalıcıdır ve değişmez. Kurumsal kimlikler sayesinde müşteriler kurumsal muhatapları hakkında net fikirlere sahip olurlar. Kurumsal kimlik görseller ile oluşturulan ve kurumların kim olduklarını en iyi ve en kısa şekilde ifade eden içeriklerdir.

Kurumlar müşterilerin ne yaptıkları ve kim oldukları ile ilgili olarak en kısa yoldan bilgi sahibi olması için kurumsal kimlikleri kullanırlar. Bu sayede firmanın görünen yüzü ortaya çıkar. Bir firmanın marka değeri kurumsal kimlik alt yapısı ile ölçülebilmektedir. Özellikle büyük firmaların firmalarının güçlü imajını yansıtmak için kurumsal kimliklerini özenle hazırladıkları bilinen bir gerçektir.

Kurumsal Kimlik Ne İşe Yarar?

Mevcut rekabet koşulları altında firmaların birbirinin yaptıklarını takip ederek, kurumsal anlamda önde olmalarını sağlayacak adımları atması faydalarına olmaktadır. Kurumsal kimlik çalışmaları da bunlardan birisidir. Kurumsal kimlik rekabet ortamında kurumun ya da firmanın rakip firmalar karşısında geri kalmaması ve bir adım öne geçebilmesini sağlamaktadır.

Aynı zamanda kurumsal kimlik kurum kültürünü ortaya koyduğu için de önemlidir. Birçok açıdan kurumsal kimlik aynı zamanda kurum çalışanlarının da temsil ettiği bir yapıdadır. Kurumsal kimlik genellikle kurumun kişiliğini de yansıtmaktadır. Kurumun eğlenceli ya da ciddi duruşu kurumsal kimlik ile bütünleşmektedir. Kurumun yapıyı yansıtacak şekilde misyonunu, vizyonunu ve hedeflerini yansıtan unsurlar kurumsal kimlik olarak tanımlanmaktadır.

Kurumsal Kimliği İfade Etme Yolları

Kurumlar kurumsal kimliklerini farklı yollar ile ortaya koyarlar. Bu yol ve yöntemler görsel olabileceği gibi metin tabanlı ya da işitsel olabilmektedir. Kurumlar kimlik yapılarını logo yolu ile görsel olarak da ifade edebilmektedir. Bunun yanında motto ve sloganlar yardımı ile metin tabanlı olarak da kurumsal kimliği ifade edebilmek mümkündür.

Kurumsal kimlikleri ifade etmede önemli olan logolar bazen tek başına kurumu temsil edebilmektedir. Birçok insan bir ucu yenmiş bir elma logosu gördüğünde Apple firmasını bilmektedir. Bu kurumsal ifade kurumun bilinebilir olmasını nasıl başarı ile sağladığına güzel bir örnektir. Kurumlar bu tarz görsel ögelerin yanı sıra, reklam filmi ve afişler ile de akılcı kalıcı olmaya çalışmaktadır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HIZLI KAYIT FORMU!
 


    Satış temsilcimiz sizi kısa süre içersinde arayacaktır.
    close-link
    Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?