İnternet dünyasının en haraketli ve en aktif mecralarından olan e-ticaret siteleri, günümüzde internetle ilgilenen kullanıcıların alışveriş alışkanlıklarını değiştirmiş durumdadır.Telefon, tablet ve bilgisayar kullanımının artmasıyla, kullanıcıların alışveriş alışkanlıklarını online mecralara yöneltmiş olmasının yanı sıra, kullanıcılar istedikleri yerden, istedikleri zaman, herhangi bir e-ticaret sitesine girip alışveriş yapabilir. İnsanlar için bu yöntem daha kolaydır, e-ticaret siteleri, kullanıcılarına hızlı ve kolay bir hizmet vermektedir.

Sosyal Medyanın Önemi
Sosyal Medyanın Önemi

 

Yapılan araştırmalar sonucunda, tüketicilerin sosyal medyada aktif olan ve takipçileriyle aktif bir şekilde iletişim kuran firmalara daha fazla güven duyduğunu gösteriyor. Durum böyle olunca e-ticaret siteleri için de sosyal medyada var olmak, firmalar için daha etkili bir satış yöntemidir.

E-ticaret siteleri için sosyal medyanın önemi nedir?

Marka bilinirliği yaratmak, daha fazla kişi tarafından tanınmak, satışa sunacağı ürünlerin tanıtımını sosyal medya mecralarından yapmak ve güvenilir bir şekilde müşterilerine satış yapmak. Sosyal medya hesaplarından siteye trafik çekmek olarak yanıtlayabiliriz. Bunun dışında ürünlerin satışını arttırmak için asıl önemli olan ise “sadık takipçiler” ve buna paralel olarak paylaşımları beğenen, yorum yapan takipçilerin sadık müşteriye dönüşmesini sağlamaktır.

E-ticaret sitelerinin sosyal medya yönetiminde dikkat etmesi gereken 5 kural;

Takipçilerinizle yakından ilgilenin: Her yoruma geri dönüş yapmaya özen gösterin. olumlu yorumlara “teşekkür” ettiğinizi belirtin, olumsuzlara ise mantıklı bir açıklama yapıp çözüm üretmeye çalışın. E-ticaret sitenizdeki her ürünün sayfasının, ana sayfanızın ve kampanyalı ürünlerinizin sayfalarını sosyal medyada paylaşılabilir olmasına dikkat edin.

Dikkat çekici resimler paylaşın: Yaratıcılığınızı kullanarak müşterilerinizin ilgisini çekecek fotoğraflar veya grafikler paylaşımı yapın. Hatta ürünlerinizin detaylarını göstererek sağladığı faydaları gösterin.Hedefleyin, Analiz edin: Sosyal medya kampanyalarınızı yada reklamlarınızı doğru kitleyi hedefleyerek oluşturmak gerekmektedir. İşin önemli kısmı en doğru hedefleme için tüm sosyal medya mecralarındaki gönderilerinizin, en çok etkileşimi ne zaman ve hangi tür içeriklerin daha çok ilgi gördüğünü analiz edin.

Müşteri gibi düşünün: Takipçilerinize, promosyonlar ve hediyeler dağıtabilirsiniz. Ödüllü yarışmalar düzenleyebilirsiniz. Bu şekilde müşteriniz olabilecek kişilere koşulsuz ve çömert bir hizmet anlayışı ile işinizi yaptığınızı göstermiş olursunuz. Ve bu sayede takipçi sayınız hızlı bir şekilde artabilir.Sosyal medya reklamlarını kullanın: Öncelikle bilinenin aksine yapılan araştırmalar internet kullanıcılarının sürekli reklama maruz kalmaktan sıkıldığını gösteriyor. Bu bilgi sayesinde sürekli vitrinde olmak ve aynı ürünlerde takipçilerinizin karşısına çıkmak ve onlara karşı bi antipati yaratmak yerine daha gerçek zaman ve nokta atışı reklamlarla hedef kitlenizin ilgisini çekecek işler yapmalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HIZLI KAYIT FORMU!
 


    Satış temsilcimiz sizi kısa süre içersinde arayacaktır.
    close-link
    Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?