Sosyal medya, yeni hedef kitlelere ulaşma ve marka ile ürün bilinirliğini arttırmak ve e-ticaret firmaları için oldukça önemli bir platformdur.Tabii ki sosyal medya yönetimi sadece sosyal ağlarda paylaşım yapmakla ilgili değil. Arka planda dikkat edilmesi gereken birden fazla husus vardır. Özellikle etkileşimi ve sürekliliği sağlamak için bazı kurallara dikkat etmeniz ve kurallara uymanız gerekmektedir. Bunlara birer kural diyoruz; çünkü yıllardır markalar tarafından uygulanan ve sonuç alınan yöntemler oldukları için, artık sosyal medya yönetiminde bu unsurları bir kural olarak görebilir ve ele alabiliriz.

"<yoastmark

 

Kaliteli içerik kuralı;

Sosyal mecralarda paylaştığınız içeriklerin kaliteli oldukça önemli bir kuraldır. Burada yayınlayacağınız fotoğrafların veya resimlerin yüksek çözünürlüğe sahip olması gerekmektedir. Ürünlerinizi iyi bir şekilde yansıtabilmeniz gerekmektedir. Bunun yanı sıra kullandığınız görsellerin de çözünürlüğünün yüksek olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Fotoğrafların dışında, kullanılacak metinlerin de dikkat çekici olması gerekmektedir. Sıradan metinler yerine yaratıcı çalışmalar yapmaya özen göstermeniz gerekmektedir.

Odaklanma Kuralı;

Sosyal medya yönetimi ayrı bir iş dalı olarak ve bu nedenle de üzerine odaklanılması gerekmektedir. Etkili bir pazarlama çalışması yapabilmek için, bir paylaşım yaptıktan sonra paylaşımlara devam etmemiz gerekiyor.

Sabit olma kuralı;

Her pazarlama çalışması gibi sosyal medya da sonuç almak için sabır gerektirmektedir. Yaptığınız paylaşımlarda ilk etapta çok fazla takipçi ya da etkileşim gelmeyebilir, ancak bu durumla karşı karşıya kaldığınız zaman sabırlı olmanız gerekiyor. Bu mecralardan sonuç alabilmek için beklemeniz ve sürekliliğinizi korumanız gerekmektedir.

Bu durumda sonuç almanız biraz yavaş gerçekleşecektir. Bu süreçte, çalışmalarınıza devam eder ve yapmış olduğunuz çalışmalardan reklam verirseniz bu süreci hızlandırmış olursunuz. Reklamların ardından da organik çalışmalara devam etmeniz gerekmektedir.

Süreklilik kuralı;

Sosyal medyada sonuç alabilmek için sürekliliği korumanız gerekmektedir. Yaptığınız çalışmalar sürdürülebilir olmalıdır. Sürekli çalışmalar yapmalı ve bu çalışmaları sosyal medya hesabınızdan paylaşmalısınız.
Paylaşımlar için plan yapmalısınız.
Bir günde 3-4 paylaşım yapıp, sonraki 2 yada 3 gün paylaşım yapmamak faydalı olmayacaktır. Bunun yerine günde 1 paylaşım yaparak, her gün için paylaşım yapabilirsiniz. Bu sayede sürekliliği yaratmış olursunuz.

İletişim kuralı;

Bu kuralın üzerinde çok fazla durulması gerekmektedir. Sizin ve sosyal medya hesabınızın gelişmesi için size, yaptığınız paylaşımlardan sonra geri dönüş sağlayan müşterilerinizle hemen iletişimi kurmanız gerekmektedir. Müşterilerinize kısa sürede dönüş yapmanız önemli bir husustur.

Dinleme kuralı;

Yapmanız gerekenlerden biri de sosyal medya üzerinden sizinle ilgili yapılan yorumları takip etmek olmalıdır. takipçilerinizin yada ürününüzü kullanmış olan kişilerin markanızla ilgili yaptıkları yorumları yakından takip etmelisiniz. Sizinle ilgili yapılan yorumları takip etmeye başladığınız zaman sizi takip etmeyen kullanıcılara da ulaşmış olursunuz. Onlara ulaştığınızda ve onlarla iletişim kurduğunuzda, onların markanıza olan sadakatlerini de arttırabilir veya yeni müşteriler kazanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HIZLI KAYIT FORMU!
 


    Satış temsilcimiz sizi kısa süre içersinde arayacaktır.
    close-link
    Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?